Ettevõtte kiire kasv või tasa ja targu? Kumma tee peaksid valima?

Alustava ettevõtjana seisavad kõik keerulise valiku ees – kas liikuda tasa ja targu või panustada kiirele kasvule? Ühest küljest tundub ettevaatlik tegutsemine turvalisem, kuid teisest küljest toovad suured sammud sageli kiiremini edu. Kumba teed siis valida?

Paljud alustavad ettevõtjad usuvad, et kui tulud on väikesed, siis pole võimalik ka meeskonda kasvatada. See on mõistetav mure – kui sissetulek on kasin, tundub töötajate palkamine liigselt riskantne samm.

Kuid iduettevõtetele on omane hoopis teistsugune lähenemine – kaasata kohe alguses kapitali, et meeskonna ja infrastruktuuri kasvatamisele hoog sisse saada. Loomulikult kaasneb sellega suurem risk, kuid samas saab kiiremini teada, kas ärimudel on elujõuline. Selline julge lähenemine võib olla just see, mis eristab väga edukaid ettevõtteid keskmistest.

Gaas põhja või tasa ja targu?

Idufirmad vajutavad gaasi põhja ja üritavad kiiresti meeskonna toel käivet kasvatada. Üksikettevõtjad eelistavad orgaanilist kasvu – teenid natuke, investeerid natuke, kasvad natuke. Turvalisem? Jah. Aeglasem? Kahjuks küll.

Kumb lähenemine on parem? Tegelikult sõltub see ettevõtte tüübist, asutaja riskitaluvusest ja eesmärkidest. Paljud edukad ettevõtjad tõdevad tagantjärele, et nad oleksid võinud oma äri alguses julgemalt kasvatada. Suurem risk võib tuua kiirema edu, kuid see nõuab strateegilist planeerimist.

Mida edukad ettevõtjad soovitavad?

Edukad ettevõtjad vaatavad oma algusaastatele sageli tagasi ja tõdevad, et nad oleksid pidanud rohkem kapitali meeskonna kasvatamisse investeerima.

Kui küsisin edukalt kinnisvaraettevõtjalt, mida ta teisiti teeks, kui peaks täna otsast alustama, oli vastus: „Ma kindlasti investeeriksin suurema kapitali oma alustavasse ettevõttesse ja võtaksin meeskonda kogenud professionaalid.”

Meeskonna kasvatamine võimaldab keskenduda suuremale strateegilisele pildile ja vältida läbipõlemist. Paljud alustavad ettevõtjad võtavad liiga palju ülesandeid enda peale, uskudes, et vaid nemad oskavad. Tegelikult viib aga targalt delegeerimine palju paremate tulemusteni.

Järgmised sammud – kuidas siis oma äri kasvatada?

Kui oled tundnud, et su äri liigub liiga aeglaselt, siis siin on mõned sammud, mida kaaluda:

  1. Hinda oma ressursse – kas saad kaasata partnereid, välisinvesteeringuid või teha koostööd?
  2. Prioritiseeri tegevused – keskendu neile ülesannetele, mis toovad kõige rohkem väärtust.
  3. Delegeeri nutikalt – isegi, kui sa ei saa kohe palgata täiskohaga töötajaid, võid alustada koostööst vabakutselistega.
  4. Kasuta tarkvaralahendusi – automatiseeritud süsteemide või tehisintellekti kasutamine võivad säästa su aega ja raha.
  5. Mõtle suurelt – mõtle, kus sa tahad oma ettevõtet 3-5 aasta pärast näha ja tee selleks plaane juba täna.

Kas oled valmis oma äri järgmisele tasemele viima?

Ära lase hirmudel või piiratud ressurssidel end takistada – nutikusega saab igat ettevõtet kasvatada! Kui sa praegu juba tunned, et meeskonna ja suurema kapitali investeerimine viiks su ettevõtte uuele tasemele, siis on aeg seda ka teha!

SIIN VIDEOS räägin Starfish Academy kasvu ja meeskonna laiendamise näitel:

STARFISH ACADEMY OÜ

info@starfish.academy

+372 600 0662

Uuri lisa:     

VÕTA MEIEGA ÜHENDUST
Kontaktvorm EST

© 2025 Starfish. Kõik õigused kaitstud.