Vaata seda ENNE, kui lähed järgmisele RAHAKOOLITUSELE
Sul on täpselt nii palju võimu oma rahalise tuleviku üle, kui sa ise võtad. Täna jagan sulle kolme inimese kogemust, kes alustasid täpselt samast punktist. Üks neist on täna rahaliselt väga heas kohas, teine jäi paigale ja kolmas… noh, kolmas süüdistab siiani kõiki teisi oma olukorra pärast.
Saa tuttavaks, meie tänase kogemusloo peategelased: Kristiina, Kristi ja Mari, kes kõik käisid kolm aastat tagasi Starfishi Intensiivkursusel. Mitte et meil seal ainult naised käiksid, aga…
Kristiina istus ja tegi nähtavalt märkmeid kogu koolituse aja, küsis palju. Seminari lõpus tuli ja ütles: ‘Väga huvitav oli.’ Ja läks koju.
Kristi tegi ka märkmeid, küsis. Aga ta tegi lisaks midagi veel. Pärast koolitust tegi ta järgmise reaalse sammu. Ja siis veel ühe ja siis veel ühe. Ta tegutses ja seda veel olukorras, kus talle tundus, et investeerimiseks raha pole.
Täna on Kristi edukas üürikinnisvara omanik ja kuulub Starfishi praktilisse investorite siseringi. Kristiina? Ta käib siiani seminaridel ja koolitustel. ‘Kogub teadmisi.’
Üks kogub infot, teine tegutseb. Kes võidab?
Vastuse teada saamiseks ei pea just hiromant olema. Keegi tark on kunagi väga hästi öelnud: “Ideed ei maksa midagi, tegemine maksab.”
Sama info, sama keskkond, samad võimalused. Kui üks tegutseb, teine mitte, siis on teada, kes kaugemale jõuab.
Vaatame nüüd sinu elu. Oletame, et sa tahad investeerima hakata. Sul on kaks valikut:
A) ‘Ma peaks uurima, kuidas investeerida’
B) ‘Ma teen täna õhtul investeerimiskonto lahti’
Esimene on passiivne soov. Teine on aktiivne otsus. Ja see väike vahe OTSUSTAB KÕIK.
Jah, sa ei pruugi pooltest asjadest aru saada, mis seal konto peal on, aga sa annad enda ajule ja psüühikale märku, et see mõte on olulisem, kui enamus neist 100 000 mõttest, mis su peast iga päev läbi käivad ja reaalsuses elluviimiseni ei jõua.
Aga mis Marist sai?
Ta oli ka samal koolitusel. Tema reaktsioon? ‘Jah, aga…’
‘Mul pole praegu raha’
‘Majandus on ebakindel’
‘Investeerimine on jube keeruline’
‘Praegu pole õige aeg’
Kolm aastat hiljem? Samad vabandused, ainult et nüüd on need veel tugevamalt kinnistunud.
See on see hetk, kus ma tahan, et sa ausalt endalt küsid – millise tee sina tavaliselt valid? Kas sa oled info koguja, tegutseja või vabanduste otsija?
See pole süüdistus. See on võimalus ennast ausalt peeglist vaadata.
Lihtne meetod passiivsusest aktiivseks tegutsejaks
Võta ÜKS konkreetne eesmärk. Jaga see kolmeks väikseks sammuks. Pane need kalendrisse KONKREETSETE aegadega.
Ja kõige tähtsam – TEE NEED ÄRA!
Näiteks:
Täna õhtul 20:00 – Avan investeerimiskonto, näiteks Lightyearis või LHVs või mis iganes muul sulle sobival platvormil. Suurt analüüsi pole esialgu vaja, õpid töö käigus. Muuseas LHV ja Lightyear on mõlemad eestlaste loodud ja eestlaste omanduses.
Homme kell 12:00 – Kannan sinna 100€
Ülehomme 12:00 – Teen oma esimese indeksfondi ostu, näiteks SP500.
Mitte ‘varsti’, ‘järgmisel nädalal’ või ‘kui aega on’. Konkreetne aeg, konkreetne tegevus. Ja need on piisavalt väikesed tegevused, et ka kõige hõivatum inimene suudab need ära teha.
Kui see näide sinu jaoks ei päde, vali ükskõik milline muu eesmärk, mis aitab sul rahaliselt paremasse seisu jõuda.
Aga kui ma teen midagi valesti?
Ja siin ongi võti – vastutuse võtmine tähendab ka seda, et sa aktsepteerid, et mõned otsused võivad olla valed, mõned investeeringud ei pruugi õnnestuda ja mõned plaanid vajavad tee peal korrigeerimist.
Aga SINA oled see, kes neid korrigeerib. SINA juhid. SINA otsustad.
Liiga palju on ühiskonnas inimesi, kes arvavad, et nad ei saa. Ühel või teisel põhjusel. Olgu selleks maksutõus või see, et nel on nii- või naasugused vanemad või, et töökoht ei luba jne.
Senikaua, kuni sa arvad, et keegi teine saab sinu elu ja sealhulgas sinu pangakonto seisu paremaks teha ja et see kõik sõltubki kellestki teisest, senikaua jääd sa täpselt sinna, kus sa täna oled. Kas sulle sobib see mõte, et 10 aasta pärast oled samas seisus?
Nii, et ma kutsun sind üles kohe praegu: võta üks rahaline eesmärk, jaga see kolmeks konkreetseks sammuks ja pane kalendrisse TÄPSETE aegadega.
Ja siis – see on kõige tähtsam – TEE NEED ÄRA.
Sest lõpuks on valik lihtne – sa kas oled oma elu pealtvaataja või peategelane? Kas sa lased asjadel juhtuda või juhid neid ise?